l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Brak wpisów do wyświetlenia.

Image Alt

Kinesiotaping

Terapia metodą Kinesiotapingu

Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, przybył do nas aż z Japonii. Nieustannie udoskonalany, doczekał się nawet Międzynarodowego Stowarzyszenia Kinesiotapingu założonego przez twórcę metody plastrowania dynamicznego. A czym właściwie jest kinesiotaping, jak działa i dla kogo jest przeznaczony? Dowiedzmy się!

Kinesiotaping – co to jest i jak działa plastrowanie dynamiczne?

Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, jest metodą terapeutyczną polegającą na przyklejaniu do ciała plastrów o specjalnej strukturze. Plastry unoszą lekko skórę i tym samym tworzą większą powierzchnię między nią a mięśniami. Właśnie ta ich właściwość jest odpowiedzialna za pozytywne skutki, jakie przynosi Kinesiotaping.
Oczywiście, miejsca na ciele, gdzie umieszczane zostają plastry, są starannie analizowane i dobierane pod kątem możliwych dolegliwości i/lub zamierzonych celów terapii. Plastrowanie dynamiczne ma za zadanie wspomagać pracę mięśni i stawów bez ograniczania ich zakresu ruchu oraz poprawę funkcjonowania układu limbicznego, jak również regulację napięcia mięśniowo-powięziowego czy redukowanie obrzęków.
Kinesiotaping rekomendowany jest jako jeden z najlepszych, nieinwazyjnych sposobów na łagodzenie bólu, dodatkowo nie powoduje skutków ubocznych.

Kinesiotaping – dla kogo plastrowanie dynamiczne?

Kinesiotaping jest najbardziej popularny wśród sportowców. Korzystają z niego również osoby po urazach i zabiegach operacyjnych, osoby posiadające obrzęki limfatyczne, głębokie blizny, kobiety w ciąży (profilaktyka powstawania rozstępów) oraz – coraz częściej – osoby poszukujące sposobu na ból różnych części ciała.
Plastrowanie dynamiczne stosowane jest m.in. w przypadku ograniczenia ruchu mięśni i stawów, w bólach kręgosłupa, w stanach zapalnych, w naderwaniach mięśni, ścięgien czy wiązadeł, w przeciążeniach, w wadach postawy, a nawet w porażeniach neurologicznych.
Jak widać więc, Kinesiotaping znajduje zastosowanie w terapii bardzo wielu różnych dolegliwości. Stąd też coraz większa popularność tej metody zarówno wśród młodych, jak i starszych pacjentów.

Kinesiotaping – skąd wzięła się ta metoda?

Pewien japoński fizjoterapeuta i chiropraktyk, Kenzo Kase, w 1973 roku rozpoczął pracę nad dynamicznymi plastrami i ich aplikacją. Celem plastrów miało być wspominane już, m.in. wspomaganie pracy mięśni i stawów. W 1988 roku, przy okazji Olimpiady w Seulu, plastrowanie dynamiczne zdobyło światową popularność – cały świat poznał kinesiotaping, który z powodzeniem wykorzystywali japońscy sportowcy podczas Olimpiady.
Od tamtej pory popularność plastrowania dynamicznego nieustannie rośnie, nieustannie jest również udoskonalana technika kinesiotapingu, co z kolei wiąże się z coraz szerszym zastosowaniem tej metody wspomagającej leczenie wielu schorzeń.

Kinesiotaping – czym plastrowanie dynamiczne różni się od zwykłych plastrów sportowych?

Plastrowanie dynamiczne różni się od zwykłych, sportowych plastrów przede wszystkim tym, że nie ogranicza ruchów, przepuszcza powietrze (niestety, najczęściej zwykłe sportowe plastry nie przepuszczają powietrza) oraz wspomaga pracę mięśni. Zwykłe plastry sportowe mogą nawet hamować proces gojenia uszkodzonej tkanki.
Plastry używane w Kinesiotapingu są maksymalnie zbliżone do właściwości ludzkiej skóry, a ponadto zostały opracowane w technologii Finger Print, która odzwierciedla linie papilarne człowieka. To dzięki temu ich noszenie jest bezbolesne i praktycznie nieodczuwalne.

Kinesiotaping – jak prawidłowo przykleić plaster?

W plastrowaniu dynamicznym ważną rolę odgrywa nie tylko sama struktura wykorzystywanych plastrów, ale również ich prawidłowa aplikacja. Technik przyklejania plastrów jest sześć i zależą one od celu, jaki chcemy za ich pomogą osiągnąć.

Pamiętajmy również, że nalepianie plastrów powinno być wykonywane przez specjalistę, czyli fizjoterapeutę, który ukończył specjalistyczny kurs oraz posiada odpowiednią wiedzę na temat anatomii człowieka. Prawidłowo przyklejony plaster wspomaga pracę mięśni i poszerza (nie ogranicza!) zakres ruchów, koryguje ustawienie i pracę stawów, wspomaga funkcjonowanie układu limfatycznego – a co za tym idzie wchłanianie krwiaków i zmniejszanie obrzęków oraz stanów zapalnych. Dodatkowo, plastrowanie dynamiczne, zastosowane prawidłowo, zmniejsza odczuwanie bólu i aktywuje endogenny system znieczulenia.
Kinesiotaping – najważniejsze zalety plastrowania dynamicznego

Najważniejsze zalety kinesiotapingu to możliwość stosowania go przez 24 godziny na dobę oraz fakt, że jest to całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Niewątpliwym plusem plastrowania dynamicznego jest również brak skutków ubocznych, łatwa aplikacja oraz dostępność tej metody. Naklejony plaster utrzymuje się od 3 do nawet 5 dni.

Podsumowując zalety kinesiotapingu, nie można nie wspomnieć o fakcie, że jest to z pewnością metoda, której przynosi wyłącznie pozytywne skutki. Specjalnie opracowana struktura plastrów sprawia, że już po chwili od naklejenia plastra, zapomina się o jego istnieniu – gdyby nie, oczywiście, wspomniane pozytywne efekty. Nie mniej jednak, plastry doskonale współgrają z naszą skórą i nie powodują dyskomfortu.

Kinesiotaping – czy może być samodzielną terapią naszego schorzenia?

Na zakończenie warto dodać, że kinesiotaping zazwyczaj jest wykorzystywany jako wspomaganie terapii właściwej, nie może jej jednak w zupełności zastąpić. Rola, jaką pełni plastrowanie dynamiczne to dopełnianie procesu leczenia.

Masz pytania? Chcesz zarezerwować wizytę?

Kontakt telefoniczny +48 720 535 535
Email: kontakt@neurorehabilitacjaopole.pl
Adres: ul. Samborska 15 Opole