l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Brak wpisów do wyświetlenia.

Image Alt

Neuroforma

Nowoczesna rehabilitacja funkcji ruchowych i poznawczych

Czym jest Neuroforma, na czym polega i dla kogo jest rekomendowana? Dlaczego nasi pacjenci coraz częściej pytają o tę formę rehabilitacji funkcji ruchowych i poznawczych? Poznaj fenomen, jakim stała się Neuroforma.

Czym jest Neuroforma?

Neuroforma to nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, który umożliwia poprawę funkcji ruchowych i poznawczych poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń. Program został zaprojektowany przez specjalistów z dziedziny neuropsychologii i neurorehabilitacji. Do prowadzenia rehabilitacji w najbardziej podstawowej formie potrzebny jest komputer z odpowiednim oprogramowaniem, kamera internetowa oraz wykwalifikowany terapeuta, który będzie sprawował opiekę nad procesem rehabilitacji pacjenta. Neuroforma jest więc kompleksowym wsparciem neurorehabilitacji oraz rehabilitacji pourazowej i ortopedycznej wykorzystywanym w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacji. Zaangażowanie pacjentów w tę formę terapii pozwala na uzyskiwanie lepszych rezultatów terapeutycznych.

Na czym polega neurorehabilitacja Neuroforma?

Dzięki Neuroformie możliwy jest trening usprawniający funkcje poznawcze i koordynację wzrokowo-ruchową. Neuroforma wyposażona jest w czujniki ruchu 2D i 3D. Choć opiera się ona na zaawansowanej technologii wirtualnej rzeczywistości, obsługa programu jest dla pacjentów intuicyjna i prosta. Pacjent widzi swoje odbicie lustrzane na ekranie komputera. Pojawiają się na nim indywidualnie dobrane przez terapeutę ćwiczenia do wykonania. Mogą polegać na przesunięciu, złapaniu lub uderzeniu pojawiających się na ekranie obiektów wirtualnych. Pacjent może wykonywać ćwiczenia na siedząco lub stojąco, w zależności od specyfiki zaplanowanego treningu. Trening może bowiem angażować funkcje poznawcze, takie jak uwaga czy pamięć. Może dotyczyć również motoryki małej i dużej, napięcia twarzy czy zespołu zaniedbywania jednostronnego. Neuroforma jest narzędziem wielozadaniowym i możliwe jest wykorzystywanie jej do ćwiczenia wielu różnych funkcji i sprawności pacjenta.

Dla kogo rekomendowana jest Neuroforma?

Neuroforma jest rekomendowana najczęściej pacjentom ze stwardnieniem rozsianym, po przebytym udarze lub urazie mózgu. Z programu mogą korzystać również osoby dotknięte innymi schorzeniami czy urazami neurologicznymi.
Dzięki wspomnianemu już modułowi ćwiczeń równowagi z platformą posturograficzną, Neuroforma przeznaczona jest również dla pacjentów ortopedycznych i pourazowych. Warto dodać, że z takiej formy rehabilitacji mogą korzystać również osoby, które nie poruszają się samodzielnie.
Podsumowując, Neuroforma może służyć jako platforma do ćwiczeń równowagi, narzędzie do rehabilitacji kończyn górnych lub terapii neuropsychologicznej.

Jak działa proces usprawniania funkcji poznawczych i ruchowych w systemie Neuroforma?

Aby proces rehabilitacji przebiegał pomyślnie i przynosił pożądane efekty, warto wiedzieć na czym polega proces usprawniania funkcji poznawczych i ruchowych. Warto wiedzieć, że wykonywanie przez pacjenta stosunkowo prostych ćwiczeń może pomóc mu w koncentracji uwagi na co dzień, czy utrzymywaniu informacji w pamięci krótkotrwałej.
Nasz mózg jest bardzo plastycznym narządem, a co za tym idzie – jest również bardzo podatny na trening i proces uczenia się. Zasada neuroplastyczności mózgu odpowiada za regenerację uszkodzonych komórek nerwowych oraz powstawanie nowych połączeń sieci neuronowej (od nich zależy działanie poszczególnych funkcji mózgowych) za sprawą odpowiednio dobranych i wykonywanych systematycznie ćwiczeń. Im wcześniej rozpoczęte zostaną działania rehabilitacyjne, tym większe są szansę na przywrócenie utraconych zdolności lub uzyskanie satysfakcjonujących wyników leczenia i podniesienia komfortu życia osób dotkniętych schorzeniami neurologicznymi.
Nie można również zapominać o funkcjach ruchowych, które dzięki Neuroformie również mogą być ćwiczone, udoskonalane i co za tym idzie – odzyskiwane na podobnej zasadzie.

Jakie są zalety nowoczesnej neurorehabilitacji Neuroforma?

Neuroforma została stworzona dzięki połączeniu nowoczesnej technologii oraz specjalistycznej wiedzy opartej o badania naukowe. Zalety urządzeń do usprawniania funkcji poznawczych i ruchowych Neuroforma oraz metody związanej z ich zastosowaniem:
Zwiększenie u pacjenta świadomości wykonywanych ruchów poprzez pracę z odbiciem lustrzanym.
Wielozadaniowość stanowiska do ćwiczeń – możliwość wykorzystania go w wielu różnych konfiguracjach.
Różne poziomy trudności poszczególnych zadań umożliwiające dopasowanie terapii do obecnych możliwości pacjenta.
Informacja zwrotna po wykonaniu danego zadania (aspekt motywacyjny).
Możliwość indywidualnego zaplanowania i prowadzenia treningu.
Możliwość śledzenia i zapisu postępów pacjenta.
Wygodne i komfortowe stanowisko pracy zarówno dla pacjenta, jak i terapeuty.
Prosty i intuicyjny sposób obsługi oprogramowania.
Zaproponowane ćwiczenia naśladują specyfikę czynności wykonywanych na co dzień.
Możliwość kontynuowania procesu rehabilitacji samodzielnie w domu.

Samodzielne ćwiczenia z Neuroformą w domu pacjenta

Istnieje możliwość wykorzystywania programu Neuroforma przez pacjentów również w domu – jako uzupełnienie podstawowej rehabilitacji oraz w celu podtrzymania osiągniętych już rezultatów. Pacjenci często traktują ćwiczenia jako „pracę domową”. Z programu nie można natomiast korzystać samemu bez konsultacji ze specjalistą. Wprowadzenie do pracy z Neuroformą powinno odbyć się pod kontrolą terapeuty i w porozumieniu z nim.

Neuroforma nie bez powodu stała się fenomenem w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacji. Jej szerokie zastosowanie, łatwość w obsłudze, efektywność procesu rehabilitacji i inne, wspomniane już zalety, sprawiają, że jest to jedna z ciekawszych form usprawniania funkcji poznawczych i ruchowych.

Terapia na sprzęcie Neuroforma jest u nas prowadzona u pacjentów z problemami neurologicznymi , z zaburzona koordynacja , równowagą, funkcjami poznawczymi ale także u dzieci i dorosłych ze słaba kontrola posturalną.

Masz pytania? Chcesz zarezerwować wizytę?

Kontakt telefoniczny +48 720 535 535
Email: kontakt@neurorehabilitacjaopole.pl
Adres: ul. Samborska 15 Opole