l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Brak wpisów do wyświetlenia.

Image Alt

Metoda Bobath

Rehabilitacja metodą NDT-Bobath

Rehabilitacja pacjentwó neurologicznych dorosłych metodą NDT Bobath

 

Metoda NDT Bobath jest stosowana na całym świecie, a jej nazwa pochodzi od nazwiska małżeństwa, które stworzyło całą koncepcję – Karla i Berty Bobath. To oni jako jedni z pierwszych zaczęli kłaść szczególny nacisk na znaczenie plastyczności układu nerwowego, indywidualne stawianie celów terapeutycznych i systematyczne sprawdzanie efektów rehabilitacji. Poznaj rehabilitację metodą NDT Bobath wykorzystywaną w rehabilitacji osób dorosłych.

Rehabilitacja metodą NDT Bobath dla dorosłych – czym jest?

NDT Bobath to najprościej mówiąc rodzaj usprawniania ruchowego pacjentów neurologicznych – co ważne – również dorosłych. Metoda, początkowo stosowana tylko u najmłodszych, po pewnych modyfikacjach i adaptacji do potrzeb osób dorosłych, znalazła świetne zastosowanie w terapii ruchowej pacjentów np. po udarze niedokrwiennym mózgu i osób dla których ruch stanowi w pewnym stopniu kłopot i wzbudza dyskomfort.

Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja metodą NDT Bobath?

Rehabilitacja metodą NDT Bobath dla dorosłych przeznaczona jest, jak już wspomniano, dla pacjentów neurologicznych, z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, po udarze niedokrwiennym mózgu czy wypadkach.

Metoda znajduje również zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują neurogenne zaburzenia ruchu o charakterze zapalnym, urazowym czy zwyrodnieniowym. Tym samym więc, rehabilitacja NDT Bobath jest bardzo użyteczną i często wykorzystywaną metodą leczenia pacjentów z tego rodzaju schorzeniami.

Na czym polega rehabilitacja metodą NDT Bobath?

Rehabilitacja dorosłych metodą NDT Bobath polega przede wszystkim na odzyskiwaniu utraconych w skutek urazu lub udaru funkcji. W terapii kładzie się nacisk m.in. na normalizację napięcia mięśni odpowiadających za prawidłową postawę i wzorzec ruchowy. Metoda ta bazuje na uzyskaniu kontroli posturalnej oraz ruchu selektywnego przez pacjenta.

Podczas procesu rehabilitacji metodą NDT Bobath działa się wielotorowo – stosując odpowiednie pozycje ułożeniowe pacjenta, wprowadzając zmiany w jego środowisku rodzinnym, modyfikując wzorce i zachowania. Niezmiernie ważne jest również wykonywanie ćwiczeń z terapeutą oraz praca nad równowagą. Z pewnością można więc stwierdzić, że rehabilitacja metodą NDT Bobath jest całościowym zaopiekowaniem się pacjentem na wszystkich obszarach jego potrzeb związanych z niepełnosprawnością. Rehabilitacja dla dorosłych NDT Bobath zawsze jest dostosowana do możliwości oraz ograniczeń pacjenta. Polega na regulacji napięcia mięśniowego oraz aktywacji strony porażonej.

Kiedy rozpocząć rehabilitacje metodą NDT Bobath dla dorosłych?

Rehabilitację metodą NDT Bobath dla dorosłych powinno rozpocząć się najwcześniej jak jest to możliwe. Dzięki szybkiej reakcji, chory uniknie utrwalania się patologicznych zmian oraz negatywnego oddziaływania na inne części ciała w obszarze napięcia, czucia, ruchu i percepcji.

Jak wyglądają ćwiczenia metodą NDT Bobath?

Choć początkowo terapia NDT Bobath wykorzystywana była przede wszystkim w rehabilitacji dzieci, dziś z powodzeniem pomaga w leczeniu również osób dorosłych. Oczywiście, techniki i sposoby wykonywania ćwiczeń podlegają zmianom ze względu na prozaiczny fakt – dorośli pacjenci są po prostu więksi i z tego powodu niezbędne jest pewne dostosowanie. Charakterystyczne dla metody NDT Bobath jest specjalistyczne słownictwo, jakiego używa się do nazywania poszczególnych ćwiczeń i treningów.
Na przykład placing to powtórzenie ruchu za terapeutą, które zapobiega utrwaleniu nieprawidłowych wzorców ruchowych, natomiast gulding polega na wykonywaniu w odpowiedniej kolejności ruchów w celu pokazana prawidłowej aktywności.
Rehabilitanci stosują również aproksymację, która jest zwiększeniem dopływu bodźców czuciowych do stawu przez zastosowanie nieprzerywalnego, pulsacyjnego ruchu. Uczestnicząc w rehabilitacji NDT Bobath można spotkać się też z alingmentem, polegającym na prawidłowym ustawieniu poszczególnych segmentów ciała względem siebie w linii prostej.

Postępowanie rehabilitacyjne według metody NDT Bobath

Rehabilitacja dorosłych metodą NDT Bobath została podzielona na cztery etapy. Kiedy pacjent cierpi na obniżone napięcie mięśniowe, pierwszy z etapów polega na wykonywaniu ruchu i jednoczesnej, głośnej komendzie. Ma to na celu uświadomienie pacjentowi, jaki ruch wykonuje. W tym etapie pracuje się również nad reakcjami wyprostnymi kończyny, która uległa porażeniu.

Na kolejnym etapie rehabilitacji wprowadza się ćwiczenia, które mają na celu hamowanie zgięciowej spastyczności porażonej kończyny. W tym momencie leczenia ćwiczy się również mięśnie tułowia. Należy pamiętać, że są one niesamowicie ważne podczas późniejszej stabilizacji pacjenta.

W trzecim etapie rehabilitacji wprowadza się ćwiczenia w podporach. Jako cel stawia się dążenie do ruchów całościowych, zarówno kończyn zdrowych jak i chorych oraz tułowia.

Na ostatnim, czwartym etapie rehabilitacji, ćwiczy się chorą rękę pacjenta, aby osiągnęła ona jak największą sprawność i funkcjonalność. To w tym momencie pacjent próbuje sięgać i chwytać oraz dąży do płynności oraz precyzji w tym zakresie.

Czy rehabilitacja metodą NDT Bobath daje efekty i naprawdę pomaga?

Aby sprawdzić skuteczność i efektywność metody NDT Bobath, wiele niezależnych od siebie naukowców porównywało ze sobą wyniki uzyskiwane przez pacjentów. Pod uwagę brano zarówno chorych, którzy poddawani byli ćwiczeniom i treningom NDT Bobath oraz pacjentów, którzy nie korzystali z tej formy terapii.

Z przeważającej większości badań jasno wynika, że Bobath jest metodą najlepszą dla osób po udarze, mających problemy motoryczne i z napięciem mięśniowym. Choć inne metody leczenia również przynoszą efekty i widoczne są postępy w pracy z pacjentami, tylko Bobath wydaje się być najlepszym wyborem. Pomaga w sposób długotrwały, efekty są naprawdę imponujące i przychodzą dość szybko. Zdecydowanie warto spróbować tej formy leczenia dorosłych dotkniętych neurogennym urazem mózgu.

Masz pytania? Chcesz zarezerwować wizytę?

Kontakt telefoniczny +48 720 535 535
Email: kontakt@neurorehabilitacjaopole.pl
Adres: ul. Samborska 15 Opole