Moje dziecko ma płasko koślawe stopy
Często stawianą diagnozą w gabinecie lekarskim jest stopa płasko – koślawa u dziecka.
Czym ona się objawia?
Najczęściej u dziecka zauważamy, że przyśrodkowa część stopy (łuk podłużny) jest bardzo blisko podłoża, wręcz do niej przyklejony. Kolejną rzeczą jaka zauważamy to, że pięta dziecka “wykrzywia się ” bardzo do środka.
Często to ustawienie stopy jest naturalne i zgodne z rozwojem dziecka, ale już po 6 r.ż powinniśmy raczej zauważać, że łuk podłużny się podnosi, nie przylega już tak bardzo do podłoża, mięśnie potrafią go utrzymać (w gabinecie wykonujemy odpowiednie testy funkcjonalne) stopa nie jest już taka „ mięciutka „ jak poduszeczka – typowe dla małych dzieci” , tylko powoli nabiera anatomicznych kształtów.
Jednak gdy jest to już w wieku późniejszym uznane jako wda stopy, zaburzenie funkcjonalne wówczas często u dzieci diagnozujemy również inne nieprawidłowość w stawie ciał jak: nieprawidłowo ustawione kolana, miednica (często w przodopochyleniu), przygarbiona sylwetka lub wprost przeciwnie nadmiernie wyprostowana (cały kręgosłup jest w przeproście).
Dlatego też warto dokonać oceny całej postawy dziecka podczas badania lekarskiego lub podczas konsultacji fizjoterapeutycznej. Możemy wówczas dostać wcześnie zalecenia pod katem leczenia, ćwiczeń rehabilitacyjnych , być może zastosowania indywidualnie dobranych wkładek do obuwia , czy tez zmiana obuwia na takie które będzie wspomagało prawidłowe ustawienie stopy.
Po wykonaniu oceny pacjenta, odpowiednich testów dobieramy forme terapii najlepszą do problemu pacjenta, u nas w gabinecie pracujemy takimi metodami jak: metoda FITS, PNF, kinesiotaping oraz inne formy rehabilitacji które mają na celu korekcję wady stóp, ale także pracę nad całą postawą ciała.
Masz pytania? Chcesz zarezerwować wizytę?
Kontakt telefoniczny +48 720 535 535
Email: kontakt@neurorehabilitacjaopole.pl
Adres: ul. Samborska 15 Opole