l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Brak wpisów do wyświetlenia.

Image Alt

Koślawe stopy

Moje dziecko ma płasko koślawe stopy

Często stawianą diagnozą w gabinecie lekarskim jest stopa płasko – koślawa u dziecka.

Czym ona się objawia?

Najczęściej u dziecka zauważamy, że przyśrodkowa część stopy (łuk podłużny) jest bardzo blisko podłoża, wręcz do niej przyklejony. Kolejną rzeczą jaka zauważamy to, że pięta dziecka “wykrzywia się ” bardzo do środka.

Często to ustawienie stopy jest naturalne i zgodne z rozwojem dziecka, ale już po 6 r.ż  powinniśmy raczej zauważać, że łuk podłużny się podnosi, nie przylega już  tak bardzo do podłoża, mięśnie potrafią go utrzymać (w gabinecie wykonujemy odpowiednie testy funkcjonalne) stopa nie jest już taka „ mięciutka „ jak poduszeczka – typowe dla małych dzieci” , tylko powoli nabiera anatomicznych kształtów.

Jednak gdy jest to już w wieku późniejszym uznane jako wda stopy, zaburzenie funkcjonalne wówczas często u dzieci diagnozujemy również inne nieprawidłowość w stawie ciał jak: nieprawidłowo ustawione kolana, miednica (często w przodopochyleniu), przygarbiona sylwetka lub wprost przeciwnie nadmiernie wyprostowana (cały kręgosłup jest w przeproście).

Dlatego też warto dokonać oceny całej postawy dziecka podczas badania lekarskiego lub podczas konsultacji fizjoterapeutycznej. Możemy wówczas dostać wcześnie zalecenia pod katem leczenia, ćwiczeń rehabilitacyjnych , być może zastosowania indywidualnie dobranych wkładek do obuwia , czy tez zmiana obuwia na takie które będzie wspomagało prawidłowe ustawienie stopy.

Po wykonaniu oceny pacjenta, odpowiednich testów dobieramy forme terapii najlepszą do problemu pacjenta, u  nas w gabinecie pracujemy  takimi metodami jak: metoda FITS, PNF, kinesiotaping oraz inne formy rehabilitacji  które mają na celu korekcję wady stóp, ale także pracę nad całą postawą ciała.

Masz pytania? Chcesz zarezerwować wizytę?

Kontakt telefoniczny +48 720 535 535
Email: kontakt@neurorehabilitacjaopole.pl
Adres: ul. Samborska 15 Opole