l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Brak wpisów do wyświetlenia.

Image Alt

Reha Com

RehaCom

RehaCom – rehabilitacja funkcji poznawczych

Nowoczesna technologia daje nam możliwości, o których kiedyś pacjenci z deficytami w obszarze funkcji poznawczych mogli, niestety, tylko pomarzyć. Aktualnie rehabilitacja procesów poznawczych jest jak najbardziej możliwa, ba – może odbywać się za pomocą inteligentnego, ale i bardzo łatwego w obsłudze, systemu komputerowego.

RehaCom – czym są funkcje poznawcze?

Funkcje poznawcze, in. procesy poznawcze, służą tworzeniu i modyfikowaniu wiedzy o otoczeniu. Są to procesy przetwarzania informacji, jakie zachodzą w układzie nerwowym i polegają na odbieraniu informacji z otoczenia, ich przechowywaniu, przetwarzaniu oraz wydobywaniu na nowo. Funkcje poznawcze obejmują więc takie obszary jak pamięć, uwaga, postrzeganie, mowa, myślenie abstrakcyjne, wykonywanie obliczeń, podejmowanie decyzji, tworzenie pojęć, formułowanie sądów i wykonywanie złożonych ruchów celowych.

RehaCom – dla kogo rehabilitacja funkcji poznawczych?

Uszkodzenia mózgu często prowadzą do zaburzeń funkcji poznawczych. Rehabilitacja funkcji poznawczych jest więc skierowana do pacjentów ze schorzeniami związanymi z patologią mózgu. Mogą to być choroby naczyń mózgowych, choroby neurodegeneracyjne, demielinizacyjne, jak również uraz czaszkowo-mózgowy, a także w przypadku innych czynników etiologicznych, np. zapalnych, toksycznych uszkadzających ośrodkowy układ nerwowy.
RehaCom znajdzie zastosowanie m.in. u osób chorych na Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. Skierowany jest do pacjentów po udarach i wypadkach, w których doświadczyli oni urazów czaszkowo-mózgowych oraz wszystkich osób, u których stwierdzono deficyty w obszarze funkcji poznawczych

RehaCom – na czym polega rehabilitacja funkcji poznawczych?

Dzięki współczesnej nauce wiemy już, że przy umiejętnie przeprowadzonym treningu kognitywnym możliwa jest poprawa funkcji mózgu. Warto zaznaczyć, że ważne jest jak najwcześniejsze podjęcie oddziaływań terapeutycznych zmierzających do usprawniania deficytów poznawczych. Mózg człowieka jest bardzo plastyczny i podatny na rehabilitację, co udowodniono już wielokrotnie.
Rehabilitacja funkcji poznawczych polega na ich treningu przy użyciu odpowiednio dobranych i skonstruowanych zadań. W ten sposób zapoczątkowuje się proces uczenia się, który znacząco usprawnia przebieg procesów poznawczych. Rehabilitacja oparta jest na, wspomnianej już zasadzie neuroplastyczności mózgu. Trening umożliwia regeneracje uszkodzonych komórek nerwowych oraz powstawanie nowych połączeń sieci neuronowej. To z kolei prowadzi do poprawy funkcjonowania poznawczego.

RehaCom – jak działa system RehaCom?

RehaCom jest nowoczesnym, komputerowym systemem terapii zaburzeń poznawczych. Składa się on z ponad 20 modułów treningowych. Każdy z modułów natomiast z kilkuset zadań o zróżnicowanych poziomach trudności. Co ważne, terapeuta ma możliwość dopasowania każdego treningu do specyficznych wymagań konkretnego pacjenta. Sam ustala więc długość sesji, liczbę zadań, ich rodzaj oraz poziom trudności. Dzięki temu terapia może zostać zindywidualizowana, by w pełni zaspokajać potrzeby pacjenta.

Trening w RehaCom może trwać od 5 do 60 minut. System monitoruje zachowania pacjenta, mierzy jego czas reakcji, popełniane błędy, na bieżąco dostarcza informacje zwrotne (co sprzyja procesowi uczenia się) oraz automatycznie dostosowuje poziom trudności do pacjenta. Wszystkie wyniki są rejestrowane w systemie, a po określonej ilości sesji system może również sporządzić raport z postępów, jakie osiągnął pacjent. RehaCom jest więc zarówno narzędziem służącym treningowi, jak i systematycznej ocenie i diagnozie aktualnego funkcjonowania poznawczego pacjenta.

RehaCom wyposażony jest w wygodny, ergonomiczny Panel Rehabilitanta, który umożliwia korzystanie z systemu również osobom z ograniczoną zdolnością ruchową rąk (panel można obsługiwać stopami). W zestawie dostępne są również podpory pod brodę oraz eye-trackery.

System prezentuje czytelne instrukcje, ma dopracowaną szatę graficzną ułatwiającą poruszanie się po programie. Pacjent pracuje samodzielnie, a system wspiera jego poziom motywacji do ćwiczeń.

RehaCom – czy rehabilitacja RehaCom jest skuteczna?

RehaCom jest stosowany od ponad 20 lat. Korzystają z niego wiodące kliniki i ośrodki rehabilitacyjne na całym świecie. Aktualnie komputerowy system rehabilitacji funkcji poznawczych jest również dostępny w Polsce.
Został opracowany przez naukowców i terapeutów, a jego skuteczność została potwierdzona klinicznie. Najnowsze badania naukowe pokazują wysoką skuteczność treningów prowadzonych przy użyciu RehaCom.

RehaCom – czy warto korzystać z komputerowej rehabilitacji funkcji poznawczych?

RehaCom jest komfortowym i, co najważniejsze, efektywnym sposobem na przywrócenie sprawności intelektualnej oraz znaczącą poprawę komfortu życia. Dzięki wielu narzędziom sterującym jest też łatwy w obsłudze. Przyjazny interfejs sprzyja utrzymaniu mobilizacji do pracy przez pacjenta.

Dużym plusem zastosowania w rehabilitacji RehaCom jest możliwość dostosowania systemu do specyficznych trudności pacjenta i odpowiedź na konkretne, zindywidualizowane potrzeby. Proces uczenia nie zachodzi tylko u pacjenta, bowiem również system niejako „uczy się” swojego użytkownika, nadzorując jego pracę i postępy. Różnorodność modułów oraz poziomów trudności sprawia, że RehaCom może wspierać pacjenta w dochodzeniu do zdrowia na każdym etapie rehabilitacji.

Masz pytania? Chcesz zarezerwować wizytę?

Kontakt telefoniczny +48 720 535 535
Email: kontakt@neurorehabilitacjaopole.pl
Adres: ul. Samborska 15 Opole