l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Brak wpisów do wyświetlenia.

Image Alt

Wada postawy u dziecka i skolioza

Moje dziecko ma skoliozę? I co dalej?

Często widoczna już gołym okiem, spędzająca sen z powiek rodzicom, mylnie nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa – skolioza u dzieci. Jak się objawia, dlaczego powstaje i jak można ją leczyć?

Czym jest skolioza?

Choć skolioza bywa powszechnie nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa, w rzeczywistości jest jednak skrzywieniem występującym w trzech płaszczyznach,  to znaczy, że kręgosłup dziecka wykrzywia się:

  1. do boku – jest najbardziej zauważalną deformacją ponieważ na zdjęciu RTG- kręgosłup ma esowaty kształt oraz na ciele dziecka ponieważ pojawia się asymetria w ustawieniu barków lub miednicy/bioder
  2. do przodu ciała – wówczas zmianie  ulaegają  krzywizny kręgosłupa – najczęściej wypłaszczeniu ulega część piersiowa kręgosłupa zwana kifozą i powstaje hypo kifoza czyli jej spłaszczenie – chociaż z boku czasami oceniamy inaczej poprzez odstające łopatki. Wygląda jakbu dziecko garbiło się ,  ale jest to bardzo  mylna ocena sylwetki często popełniana poprzez niedoświaczdone osoby
  3. rotuje się – to z kolej jest bardzo dobrze widoczne przy skłonie dziecka w dół -wówczas pojawia się wygarbienie w odcinku piersiowym kręgosłupa zwane garbem żebrowym oraz w odcinku lędżwiowym ( o ile skolioza jest dwułukowa) zwane wałem lędźwiowym.

Na szczęście deformacje te można w odpowiedni sposób rehabilitować (ćwiczenia, leczenie gorsetowe plus ćwiczenia). Wszystko zależy od wieku w jakim pojawiało się skrzywienie, jaką ma wielkość (wartość kąta Cobba wyznaczana ze zdjęcia RTG) oraz kiedy podjęto próbę leczenia od momentu stwierdzenia skrzywienia. Pamiętajmy : Nie każda skolioza wymaga leczenia gorsetowego lub tez operacyjnego! Ale bardzo istotna jest jej wczesna diagnoza!!! Wtedy można rozpocząć terapię specyficznymi metodami do rehabilitacji wad postawy i skolioz jak: metoda FITS, metoda BSPTS by Rigo, czy elelmenty metody PNF.

Czytaj więcej w zakładce Porady – Skolioza u dziecka i co dalej? Jakie ćwiczenia? Jak leczyć skoliozę? Jak rehabilitować skoliozę?

Masz pytania? Chcesz zarezerwować wizytę?

Kontakt telefoniczny +48 720 535 535
Email: kontakt@neurorehabilitacjaopole.pl
Adres: ul. Samborska 15 Opole