l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Brak wpisów do wyświetlenia.

Koślawość kolan – co to takiego?

Koślawe kolana to wada kończyn dolnych, która najczęściej pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. Koślawe kolana częściej występują u dziewczynek niż u chłopców, ze względu na specyficzną budowę miednicy.

Przypadłość ta charakteryzuje się ułożeniem nóg w kształcie litery “X” oraz chodzeniem przez dziecko chwiejnym krokiem i czasem dolegliwościami bólowymi.

 

Koślawe kolana – przyczyny

Koślawe kolana mogą być wynikiem wady wrodzonej stawów kolanowych. Wówczas krzywe nogi widoczne są już u niemowląt lub małych dzieci. Ponadto wadę można zaobserwować u wielu dzieci w wieku przedszkolnym, które w pierwszych 3 latach życia miały szpotawość kolan i przeszła ona w koślawość.

Innymi przyczynami koślawych kolan mogą być:

  • krzywica;
  • urazy lub złamania kości;
  • szybki wzrost dziecka – może skutkować nierównomiernym wzrostem kończyn dolnych. W konsekwencji są one różne długości.

 

Koślawe kolana – diagnoza

Diagnozę zwykle stawia się na podstawie badania przedmiotowego badania w gabinecie fizjoterapeutycznym lub lekarskim, dodatkowo dla jej potwierdzenia lekarz może zlecić wykonanie RTG albo (rzadziej) USG.

 

Koślawe kolana – leczenie i rehabilitacja

1.Przede wszystkim należy zacząć od ćwiczeń rehabilitacyjnych mających na celu przywrócenie osi fizjologicznej kończyny. Mogą to być ćwiczenia rozciągające jedne grupy mięśniowe ( te które w badaniu wyszły, że są skrócone oraz wzmocnieniu tych grup, które są osłabione. Dodatkowo praca nad ustawieniem miednicy, która często będą w przodopochyleniu dziecka wpływa na powiększenie lordozy lędźwiowej a to biomechnicznie może wpływać na większą koślawość kolan u dzieci, a także stóp dziecka.

2.Dziecko może mieć zaleconą wkładkę do butów, robioną indywidualnie oraz mieć zalecone  buty, które mają na celu poprawienie  ustawienia często koślawych stóp towarzyszących wadzie lub specjalistyczne wkładki, których celem będzie odciążenie kolan.

3.Ważna jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy i substancje mineralne odpowiadające za zdrowe i mocne kości, takie jak: witamina D i wapń.

4.Koślawe kolana powinny  do ukończenia przez dziecko 10 lat przejść w bardziej neutralne ustawienie kolan w osi kończyny. Jeśli jednak wada będzie się pogłębiała, lekarz może zlecić noszenie aparatu ortopedycznego lub szyny. W skrajnych przypadkach konieczna może być operacja polegającego na przecięciu kości i ustawieniu odłamów w prawidłowym położeniu.

 

U nas w ośrodku wykorzystujemy techniki energizacji tkanek miękkich, elementy metody PNF oraz elelmenty ćwiczeń korekcyjnych >>>>czytaj dalej w metodach

 

Czego nie robić przy koślawości kolan?

Dziecko z kolanami koślawymi powinno unikać długiego stania, zwłaszcza w rozkroku, jak również długich marszów.

Niewskazane jest siadanie na klęczkach ze stopami i piętami skierowanymi na zewnątrz. Dopuszczalne jest siedzenie po turecku.

Dzieciom z kolanami koślawymi odradza się jazdę na rolkach, nartach i łyżwach

 

Rozwiążemy Twój problem. Wiemy jak Ci pomóc. Umów pierwszą wizytę +48 720 535 535

Dodaj komentarz