l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Brak wpisów do wyświetlenia.

Szpotawość stóp – co to takiego?

Na skutek przykurczu ścięgna Achillesa pięta jest uniesiona do góry przy jednoczesnym skierowaniu palców do dołu. W zniekształceniu tym łydki wydają się bardzo smukłe. Im cięższa jest wada tym stopa drobniejsza. Przez swój charakterystyczny wygląd można ją stwierdzić od razu po urodzeniu dziecka, a nawet jeszcze w czasie ciąży, podczas badania USG – im wcześniej, tym lepiej. Jej potoczna nazwa pochodząca z języka angielskiego to „clubfoot”. To połączenie słów „stopa” oraz „kij do golfa”. Właśnie ten sprzęt sportowy najlepiej opisuje kształt zdeformowanej tą wadą stopy.

Skutki nieleczenia wady:

  • Dziecko, u którego nie leczy się stopy końsko-szpotawej, ma ogromne problemy ze sprawnością fizyczną. Nieprawidłowe ustawienie stóp negatywnie oddziałuje na stawy kolanowe, biodrowe, a także nadmiernie obciąża kręgosłup. Uniemożliwia to aktywności takie jak skakanie czy bieganie, a z czasem nawet chodzenie staje się niezwykle bolesne.
  • Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka. Szybka interwencja i prowadzone leczenie sprawi, iż dziecko do szkoły pójdzie praktycznie już zdrowe.
  • Pamiętajmy jednak, że stopa końsko-szpotawa, jako wada z grupy neuroortopedycznych jest schorzeniem bardzo dynamicznym, co w praktyce oznacza, że każdy skok wzrostowy dziecka, nasilony stres (np. w związku z pójściem do szkoły) może spowodować pogorszenie.

 

Jaka fizjoterapia i rehabilitacja?

Głównym celem jaki przyświeca leczeniu zachowawczemu w postaci prowadzonej fizjoterapii jest:

– zapewnienie obciążenia fizjologicznego dla stopy w odniesieniu do całej osi mechanicznej kończyny;

– zastosowanie korekcji manualnej (redresji) w płaszczyznach objętych zaburzeniem (odtworzenie rotacji w stawie skokowym dolnym, odwiedzenie i nawrócenie (pronacja) przodostopia oraz odpowiednie ustawienie części podeszwowej stopy w kierunku do podłoża);

– reedukacja napięcia mięśniowego, tam gdzie doszło do jego osłabienia;

– zastosowanie trójpłaszczynowej manualnej korekcji stóp z zastosowaniem odpowiedniego bandażowania (metoda Zukunft-Huber);

– można także zastosować wybrane elementy terapii Vojty (neurorozwojowe usprawnianie).

 

Rozwiążemy Twój problem. Wiemy jak Ci pomóc. Umów pierwszą wizytę +48 720 535 535

Dodaj komentarz