l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Brak wpisów do wyświetlenia.

Jaki sport dla przedszkolaka, a jaki sport dla nastolatka?

Najwcześniej sportową przygodę można zacząć z pływaniem. Choć nie jest to co prawda uprawianie sportu, a raczej oswajanie z wodą. Następne w kolejności są rowerek biegowy, trampolina czy narty. Później rower na dwóch kółkach i łyżwy.

  • Dla dzieci w wieku 6 lat można rozglądać się za szkółką narciarską deskorolką czy zabawą w judo . Siedmiolatki zazwyczaj są już gotowe do gry w tenisa, karate czy żeglarstwa.
  • W wieku około 8-12 lat następuje szybki wzrost dziecka. Często mięśnie nie nadążają nad wzrostem kośćca i należy brać to pod uwagę przy planowanej dyscyplinie sportowej.
  • Od około 10 roku życia zaleca się już np. bieganie długodystansowe Zazwyczaj dziecko gotowe jest już, aby skupić się na budowaniu wytrzymałości. Natomiast trzynastolatkowie mogą zając się np. lekkoatletyką na poważnie.
  • Sporty siłowe jak np. podnoszenie ciężarów, zaleca się dopiero od 15 roku życia. Wcześniej jest to niewskazane właśnie ze względu na rozwijające się dopiero mięśnie i szybko (zazwyczaj szybciej od mięśni) rosnące kości. Choć oczywiście nie zapominajmy, że mimo powyższych zaleceń – każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Zważywszy na fakt, że sport dla dzieci ma wymiar również społeczny, wskazane są gry zespołowe, które oprócz oczywistych korzyści płynących z aktywności społecznej, uczą zarówno współpracy, systematyczności, odpowiedzialności, jak i są niekiedy początkiem długoletnich przyjaźni między dziećmi.

Co rozwijają poszczególne sporty dla dzieci?

  • Jazda na rowerze – poprawia koordynację i poczucie równowagi,
  • Jazda na hulajnodze – poprawia koordynację i poczucie równowagi, kształtuje prawidłową postawę ciała oraz aparat wewnętrzny stopy (przy jeździe naprzemiennej),
  • Wspinaczka – trening koordynacji, zwinności i równowagi, wyjątkowe połączenie aktywności fizycznej i intelektualnej,
  • Pływanie – oprócz koordynacji i równowagi, wspomaga również świadomość własnego ciała oraz umożliwia ćwiczenia oddechowe ,
  • Jazda na rolkach – zapewnia bardzo wszechstronny rozwój motoryczny, trening orientacji przestrzennej oraz świadomości własnego ciała.

 

Mówi się, że sport to zdrowie – to znane wszystkim hasło, z którym trudno się nie zgodzić.

Na szczęście nieustannie wzrasta społeczna świadomość tego, jak ważna dla rozwoju dziecka jest aktywność fizyczna. Coraz więcej rodziców dba o ruch swoich dzieci, zapewniając im dodatkowe zajęcia sportowe czy kolonie tematyczne.

Jednak wybierając sport dla dziecka warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mają znaczący wpływ na to, czy i jak dana dyscyplina sportowa będzie wspierać rozwój dziecka na wielu płaszczyznach.

Jakie znaczenie dla rozwoju dziecka ma sport ?

Dziecko uczy się i poznaje świat m.in. poprzez ruch. Dlatego pierwsze lata jego życia to nieustanna aktywność fizyczna – na początku polegająca chwytaniu, siadaniu, przewracaniu się, raczkowaniu, bieganiu czy skakaniu, z czasem na zorganizowanych zabawach ruchowych. Nie bez powodu są one stałym elementem dnia w przedszkolu.

W pierwszych latach życia aktywność fizyczna dziecka jest bardzo spontaniczna i powodowana silną potrzebą ruchu.

Ma to za zadanie przede wszystkim:

  • rozwinąć u dziecka odpowiednią koordynację ruchową i zwinność,
  • stymulować wzrost i rozwój mięśni
  • nabycie potrzebnych umiejętności ruchowych
  • jest również nieodłącznym elementem rozwoju psychicznego i intelektualnego.

 

Rozwiążemy Twój problem. Wiemy jak Ci pomóc. Umów pierwszą wizytę +48 720 535 535

Dodaj komentarz