l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Brak wpisów do wyświetlenia.

Jak zmotywować dziecko do sportu?

Im dziecko jest starsze, tym bardziej spada u niego potrzeba ruchu. Wystarczy spojrzeć na 4-latka, którego jest wszędzie pełno i niejednego 9-latka, który  popołudnia spędzałby chętnie przede wszystkim przed komputerem.

  • Dlatego tak ważny jest okres aktywności fizycznej jako zabawy i rozrywki – aby dla dziecka naturalne stało się aktywne spędzanie czasu wolnego. Jest to również moment na zapoznawanie dziecka z różnymi aktywnościami – piłką, pływaniem, rowerem, tańcem czy nawet wspinaczką
  • Bardzo ważne, by dziecko nauczyło się kojarzyć wysiłek fizyczny z czymś przyjemnym. Nie jest to bardzo trudne, bo pamiętajmy, że powoduje on wydzielanie w mózgu serotoniny, która odpowiada za poczucie zadowolenia. Ważne, by nasze dziecko jak najwcześniej poznało uczucie szczęścia po tym, jak zmęczyło się grając z rodzicem w piłkę.

Jak łatwo się domyślić, motywacją do sportu dla dziecka z pewnością będzie pozwolenie mu, by samo wybrało formę ćwiczeń. Zdecydowanie odradza się narzucanie dziecku dyscypliny sportowej. Przyniesie to skutek odwrotny od zamierzonego.

Bywa, że dziecko nie od razu trafia na to „coś”, dlatego chcemy uczulić rodziców na fakt, że szukanie ulubionej dyscypliny sportowej przez dziecko może trwać! I jest to jak najbardziej zrozumiałe. Jak już wspomniano, sport służy nie tylko rozwojowi fizycznemu, ale również m.in. społecznemu.

Motywacją dla dziecka do uprawiania sportu mogą również stać się przyjaciele lub grupa rówieśnicza – albo odwrotnie, chęć poznania nowych osób nie związanych np. z klasą.

Na koniec warto przypomnieć o kilku kwestiach

  • Po pierwsze przed zaangażowaniem dziecka w wybraną dyscyplinę sportową warto sprawdzić, czy nie istnieją co do niej przeciwskazania. Jeśli dziecko posiada problemy (np. ortopedyczne), warto skonsultować planowaną aktywność fizyczną ze specjalistą.
  • Po drugie, należy nieustannie pamiętać o tym, że uprawianie sportu ma być dla dziecka przede wszystkim miło spędzonym czasem. W grę nie może wchodzić ani presja rodzica, ani niezdrowa rywalizacja. Sport powinien stać się codziennym elementem życia dziecka, nie może go jednak zbytnio obciążać, bo straci wtedy wszystkie zalety z niego płynące.

 

Rozwiążemy Twój problem. Wiemy jak Ci pomóc. Umów pierwszą wizytę +48 720 535 535

Dodaj komentarz